AdWords
15 maja 2018
AdWords, czy pozycjonowanie — co jest bardziej efektywne i czy jesteś skazany tylko na jedną opcję? cz. 1

Jaki jest sens starać się o wysokie pozycje, skoro jakaś firma wykupi sobie linki sponsorowane w AdWords i będzie pozamiatane, bo ich strona pojawi się najwyższej w wynikach wyszukiwania?” — takie pytanie zadaje sobie niejeden właściciel firmy, który chciałby skuteczniej docierać do nowych klientów.

No właśnie, jak to właściwie jest z tym pozycjonowaniem i linkami sponsorowanymi? Czy niektórzy słusznie uważają, że pozycjonowanie nie ma obecnie racji bytu, bo w wynikach wyszukiwania Google rządzi ten, kto ma odpowiednie zasoby finansowe?

Zatem, co wybrać? Postawić tylko na inwestycję w AdWords, czy może jednak zdobywać kolejne linki organiczne i walczyć o najwyższe pozycje? A może idealnym rozwiązaniem okaże się zastosowanie obydwu metod, aby osiągnąć najwyższą skuteczność swoich działań?

Czy tradycyjne SEO umiera?

AdWords niewątpliwie kusi wielu przedsiębiorców, którym zależy na szybkich rezultatach. Wykładasz pieniądze i nie musisz czekać miesiącami na to, aby ujrzeć efekty i klientów — proste, prawda?

Dlatego w obliczu dostępu do płatnych kampanii można się zastanawiać, czy tradycyjne metody pozycjonowania i żmudnego zdobywania kolejnych linków mają jeszcze sens.

Google często modyfikuje działanie swoich algorytmów, a każda kolejna zmiana może oznaczać, znaczący spadek pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania — nawet pomimo wcześniejszego wypracowania całkiem wysokich pozycji na wybrane frazy.

W przypadku AdWords ten problem nie istnieje — zapłacisz, to Twoje linki niezależnie od kaprysów algorytmu i tak będą najwyżej (przynajmniej do momentu wyczerpania się budżetu na koncie reklamowym).

I tu jest pewien haczyk. Mianowicie, jeśli do pozycjonowania podchodzisz poważnie i trzymasz się zasad narzuconych przez Google, to inwestycja w SEO może okazać się jedną z najlepszych, jaką kiedykolwiek zrobisz dla swojej strony, czy sklepu online, bo da długoterminowy zwrot.

Początkowo poniesione koszty będą dawały solidny zwrot w kolejnych latach, gdyż ludzie stale będą trafiali na Twoją stronę za sprawą wypracowanych wcześniej pozycji. Z AdWords niestety jest tak, że dopóki masz budżet, dopóty jesteś widoczny w wynikach. Inwestujesz pieniądze, ale kiedy przestaniesz, to praktycznie nie istniejesz i warto o tym pamiętać.